Warning: Declaration of c2c_ConfigureSMTP::options_page_description() should be compatible with C2C_Plugin_023::options_page_description($localized_heading_text = '') in /wp-content/plugins/configure-smtp/configure-smtp.php on line 47

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/plugins/configure-smtp/configure-smtp.php:47) in /wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Materiały do nauki – Zabójczo skuteczne wystąpienia publiczne http://wystapienia.edu.pl Wszystko o przygotowaniu, stworzeniu i wygłoszeniu skutecznej prezentacji Mon, 09 Oct 2017 13:20:14 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.18 Przykład prezentacji w prezi – a przy okazji kilka porad (j.ang.) http://wystapienia.edu.pl/?p=444 http://wystapienia.edu.pl/?p=444#respond Tue, 11 Nov 2014 16:37:57 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=444 Prezi dróżnia się od innych programów i usług do tworzenia prezentacji tym, że nie przygotowujemy slajdów, które wyświetlimy jeden za drugim (choć taka możliwość także istnieje), lecz pracujemy na jednej przestrzeni, gdzie możemy umieszczać różne elementy (tekst, grafikę, filmy czy wstawione dokumenty). Podczas pokazu możemy się między nimi w sposób dowolny poruszać – przesuwać, powiększać (czyli przybliżać je na pierwszy plan) czy oddalać. Prezi daje możliwość zaplanowania wcześniej ścieżki, którą wykorzystamy podczas pokazu, ale w dowolnej chwili możemy od niej odejść i używając myszki przejść w dowolne, inne miejsce.

Prezi to usługa online. W podstawowej wersji bezpłatna. W wersji płatnej mamy możliwość pobrania programu na komputer – wówczas nie jesteśmy uzależnieni od połączenia z siecią internet.

Korzystanie z Prezi można rozpocząć po zarejestrowaniu się w serwisie http://prezi.com, gdzie znajdziemy także wiele samouczków oraz gotowych prezentacji udostępnionych przez użytkowników. Niektóre z nich możemy skopiować i poddać edycji, a następnie wykorzystać podczas wystąpienia.

Poniżej przykład prezentacji wykonanej w tym narzędziu, omawiający jego zalety jak i zawierający wskazówki, jak dobrze przygotować swoją prezentację.

Wskazówka

Prezentacje wykonane w Prezi możemy udostępniać i osadzać np. na blogu czy stronie www.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=444 0
5 ważnych porad jak stać się Jedi prezentacji (j. ang.) http://wystapienia.edu.pl/?p=426 http://wystapienia.edu.pl/?p=426#respond Mon, 10 Nov 2014 13:07:47 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=426 Warto przejrzeć 5 wskazówek w formie prezentacji opublikowanej w serwisie slideshare.com. Autor – Eugene Cheng – pokazuje, w jaki sposób można zilustrować swoje wystąpienie ciekawymi, nieszablonowymi slajdami, jednocześnie omawiając ważne według siebie zasady ich przygotowania jak również występowania publicznego. Slajdy mogą się stać także inspiracją przy opracowywaniu kolejnego wystąpienia.

Wskazówka

Prezentację można pobrać pod warunkiem podzielenia się nią w serwisach społecznościowych. Autor zawarł na ostatnich slajdach informację, jak to zrobić. Opisał również źródła, wykorzystanych w prezentacji, bezpłatnych czcionek oraz grafik.


]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=426 0
Kontekst techniczny http://wystapienia.edu.pl/?p=407 http://wystapienia.edu.pl/?p=407#respond Fri, 07 Nov 2014 02:05:55 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=407 Zanim zaczniemy planować nasze wystąpienie, tworzyć konspekt, a następnie pracować nad planszami i innymi pomocami wizualnymi, musimy w określić techniczne i organizacyjne ramy naszej prezentacji. Tylko wówczas będziemy w stanie optymalnie przygotować się do wystąpienia.

Wskazówka: Plan awaryjny

Przygotowując swoje wystąpienie warto także rozważyć plan awaryjny. To znaczy wiedzieć, co zrobić, jeśli internet akurat przestanie działać, projektor odmówi posłuszeństwa lub eksponaty nie dojadą na czas. Powinniśmy mieć np. wydrukowane slajdy prezentacji, by móc wygłosić referat bez ich pokazywania.

Ile mamy czasu?

Churchil, uznawany za jednego z najlepszych i najbardziej porywających mówców, zapytany, ile czasu poświęca na przygotowanie swojego przemówienia, stwierdził, że jeśli ma mówić 10 minut – potrzebuje tygodnia, jeśli godzinę, to na przygotowanie wystarczy godzina, jeśli może mówić ile zechce – może zacząć natychmiast.

Jaka płynie z tego nauka? Im większa synteza, tym więcej czasu powinny nam zająć przygotowania.

Jaka i jak ustawiona sala?

W małej sali może nie być możliwości skorzystania z rozwieszonej dodatkowo mapy, tablicy lub flipchartu. W dużej nie zawsze da się te pomoce ustawić tak, by były dobrze widoczne dla wszystkich uczestników. Dobrze jest przewidzieć takie sytuacje na etapie planowania i nie dać się zaskoczyć

Do dobrego zaplanowania wystąpienia przydatna jest wiedza na temat sali. Parametry, które warto znać to między innymi: wielkość sali, ustawienie krzeseł, miejsce na scenie na komputer i notatki, ewentualne bariery między prelegentem (sceną) i publicznością, miejsce na odłożenie rzeczy niepotrzebnych (teczka, parasol, płaszcz), miejsce na odłożenie eksponatów, standardowe wyposażenie (patrz – następny punkt).

Znajomość tych parametrów pozwala lepiej się przygotować. Na przykład w małej sali może nie być możliwości skorzystania z rozwieszonej dodatkowo mapy, tablicy lub flipchartu. Należy to uwzględnić i przewidzieć mapę w formie grafiki wyświetlonej na slajdzie (więcej w punkcie: Jak zaaranżować salę?).

Wskazówka: Zamiast tablicy

Jeśli nie możemy skorzystać z tablicy lub flipchartu, to ich funkcję może zastąpić dotykowy ekran jeśli nasz notebook takim dysponuje, podłączony do niego tablet graficzny, lub tablica multimedialna. Warto także wziąć pod uwagę, że pewne rzeczy powinniśmy prezentować właściwie tylko z użyciem tablicy lub jej odpowiednika – np. rozwiązywanie równań matematycznych, fizycznych czy chemicznych.

Co możemy mieć do dyspozycji podczas naszego wystąpienia?

Przygotowując pomoce wizualne należy wziąć pod uwagę nasze potrzeby vs. możliwości oferowane przez organizatorów i salę, w której występujemy.

Warto rozważyć czego potrzebujemy, a co będziemy mieli do dyspozycji podczas wystąpienia. Na przykład:

  • komputer,
  • projektor,
  • internet (warto sprawdzić jego szybkość),
  • tablica multimedialna,
  • tablica,
  • eksponaty,
  • mapy,
  • plakaty,
  • inne…

Jeśli prowadzimy wystąpienie dotyczące matematyki, chemii czy fizyki – użycie tablicy może być konieczne. Rozpisanie lub rozrysowanie na żywo ze słuchaczami pewnych zagadnień może mieć kluczowe znaczenie dla zrozumienia przekazu. Jednak jeśli wiemy, że nie będzie takiej możliwości, możemy się odpowiednio przygotować.

Ile osób weźmie udział w wystąpieniu?

Zastanów się, jaki pożytek może publiczności przynieść obecność na wystąpieniu i powiedz o nim na samym początku.

W małej grupie możemy na przykład użyć małych eksponatów. Jesteśmy w stanie zaprosić ludzi bliżej, aby im je zademonstrować lub podejść do każdego z osobna. Jednak w większej musimy skorzystać z wizualizera, pokazać obiekt na slajdach lub skorzystać z techniki wielkiego powiększenia.

Liczba osób będzie ważna również ze względu na wydruk materiałów (jeśli je przewidujemy) czy nagłośnienie sali i możliwość skorzystania z mikrofonu oraz podłączenia dźwięku z komputera do głośników (jeśli zamierzamy wyświetlić film lub skorzystać z podkładu audio).

O której godzinie?

To ważny aspekt. Od niego zależy, czy publiczność będzie zaspana, czy może zmęczona – innymi słowy: jaka będzie zdolność percepcji grupy. Podczas prelekcji o nieodpowiedniej porze (wcześnie rano, późnym wieczorem) trzeba dobrze rozplanować omawiany materiał i akcenty. Więcej pytań do publiczności, jak również dygresji i anegdot, ma szansę pobudzić publiczność i spowodować bardziej zaangażowane uczestnictwo.

Przyjdą z własnej woli czy z przymusu?

Jeśli publiczność została zmuszona do uczestniczenia w naszym wystąpieniu – mamy trudniejsze zadanie. Najważniejsze może okazać się przedstawienie korzyści wynikających z uczestnictwa.

 

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=407 0
Cel, publiczność i temat http://wystapienia.edu.pl/?p=395 http://wystapienia.edu.pl/?p=395#respond Fri, 07 Nov 2014 01:24:31 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=395 Pierwsza i najważniejsza rzecz, to zastanowienie się, jaki jest cel wystąpienia. Jaki efekt chcemy osiągnąć? Co uzyskać u publiczności? Jeśli jest to wykład, to czy odbiorcy mają zapamiętać fakty? Może chcemy, by połączyli je w logiczną całość i umieli odpowiedzieć, dlaczego stało się tak, a nie inaczej? Jakie czynniki spowodowały takie a nie inne zakończenie (bitwy, wojny, eksperymentu chemicznego czy fizycznego)? Może chcemy wyjaśnić działanie algorytmu? A może nauczyć go stosować w praktyce? Może naszym celem jest pokazać, w jaki sposób można ten algorytm (wzór) wyprowadzić lub udowodnić?

Publiczność

Najważniejsza jest publiczność. To dla niej przygotowujemy wystąpienie. Dlatego warto się zastanowić, jakie korzyści odniesie z tego, że nas wysłucha.

Przed zaplanowaniem swojego wystąpienia warto zastanowić się nad publicznością, do której będzie mieli okazję mówić. Jeśli to możliwe, dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej. Czy są to specjaliści w danej dziedzinie? Czy może uczniowie? Jakie mogą mieć oczekiwania? Jaka jest ich motywacja uczestniczenia w wystąpieniu?

Uwaga: Kontekst kulturowy

Ważny jest także kontekst kulturowy – szczególnie, gdy publiczność jest międzynarodowa. Od niego zależy, jakich anegdot czy przykładów można użyć, aby nikogo nie obrazić lub nie zszokować (lub przeciwnie – zszokować, jeśli temat tego wymaga).

W zależności od odpowiedzi na te pytania, będziesz mógł dobrać odpowiednie słownictwo. W innym wypadku, dla wielu mniej zorientowanych w temacie, twój wykład będzie brzmiał niczym wygłoszony w języku mandaryńskim. Znając publiczność łatwiej będzie także dobrać odpowiednie przykłady czy powołać się na wypowiedzi lub cytaty osób uznawanych przez nią za autorytety w danej dziedzinie.

Wskazówka: Mów językiem publiczności

Pamiętaj, by prezentację zawsze przygotowywać pod kątem publiczności. Twoje wystąpienie powinno być dla niej, nie dla ciebie. Dlatego dobór słownictwa, użycie odpowiedniej, zrozumiałej terminologii oraz dopasowanie stylu wypowiedzi są tak ważne.

Dobrym przykładem może być sytuacja spotykana w sklepie z komputerami. Gdy do sklepu przyjdzie klient nieznający się na sprzęcie komputerowym, nie będzie go interesowało zapewne, jakie dokładnie parametry ma dany model notebooka. Będzie chciał wiedzieć, czy zdoła na nim wykonać określone zadania: ile muzyki lub materiałów wideo będzie mógł na nim przechować, czy da radę zmontować film z wakacji, czy tylko skorzystać z pakietu biurowego i przeglądarki internetowej. Jeśli sprzedawca zacznie opowiadać o procesorach, pamięci, dysku, wersji portu USB oraz sieci Wi-Fi – prawdopodobnie skutecznie przestraszy potencjalnego nabywcę i zniechęci do dokonania zakupu.

Doskonale wiedział o tym Steve Jobs. W jego prezentacjach nigdy nie znajdowały się szczegółowe parametry techniczne. Zawsze mówił o tym, co użytkownik dzięki urządzeniom jego firmy może osiągnąć lub zyskać. Skupiał się na kliencie i jego potrzebach. Pokazując nowego iPoda opowiadał, ile muzyki na nim można zapisać. Skupiając się na swojej publiczności osiągał jednocześnie swoje cele.

Temat wystąpienia i jego streszczenie

Temat musi być prosty do zrozumienia i zapamiętania dla publiczności

Temat jest jednym z ważniejszych elementów wystąpienia. Nie ma nic gorszego niż publiczność, która nie może zapamiętać tematu i powtórzyć go zaraz po zakończeniu wystąpienia.

Temat powinien być krótki i zachęcający do wzięcia udziału (nawet, jeśli publiczność została do niego przymuszona). Niestandardowy, zaskakujący lub szokujący temat może od początku przykuć uwagę publiczności i nastawić ją pozytywnie. Nudny, długi – wprost przeciwnie.

Przykłady tematów zwykłych i zachęcających: 

  • Polska za czasów pierwszych Piastów ⟷ Jak zaliczyć pierwszy semestr celująco?
  • Techniki Prezentacji Mówionej ⟷ Zabójczo skuteczne wystąpienia publiczne
  • Zasady BHP w twoim miejscu pracy ⟷ Nagrody Darwina za głupotę w pracy?
  • Przepisy ruchu drogowego ⟷ Jak nie dać się zabić na drodze?
  • Usługi świadczone w modelu chmury obliczeniowej w służbie edukacji ⟷ Nowoczesna i mobilna edukacja w polskiej szkole to bujanie w chmurach?

Temat musi być dobrany do publiczności i odpowiadać jej wrażliwości oraz okolicznościom wystąpienia. Nie wszystkie z powyższych tematów nadają się dla uczniów – szczególnie szkół podstawowych.

Wskazówka: Temat ze znakiem zapytania

Temat w formie pytania ma zdecydowanie większą siłę ekspresji i jest lepiej zapamiętywany przez publiczność – szczególnie, jeśli trafia w obszar zainteresowania słuchaczy. Poza samym tematem, na początku wystąpienia należy streścić jego przebieg. Przy krótkich prezentacjach nie zawsze warto podawać szczegółowy konspekt. Można natomiast poinformować, jakimi zagadnieniami się zajmiemy i w jakiej kolejności lub ile ich będzie, by publiczność wiedziała, czego się spodziewać. Pamiętaj, że streszczenie nie powinno być zbyt długie. Nie więcej niż dwa-trzy (krótkie) zdania.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=395 0
Na skróty: Zaplanuj = przygotuj http://wystapienia.edu.pl/?p=367 http://wystapienia.edu.pl/?p=367#respond Fri, 07 Nov 2014 00:05:55 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=367 Poniżej znajdziesz 10 skróconych porad dotyczących pierwszego etapu opracowania wystąpienia – Planowania. 

Zacznij od zakończenie myślenia

Jeszcze zanim otworzysz PowerPoint, Keynote, Prezi  czy inny program do tworzenia prezentacji, usiądź i naprawdę pomyśl o sowim wystąpieniu. Jaki jest jego prawdziwy cel? Czego oczekują widzowie? Jakie aspekty dotyczące tematu prezentacji są dla publiczności najważniejsze? Co jest powodem, dla którego ludzie poświęcą Ci 15 do 45 minut swojego życia?
Pamiętaj, że nawet jeśli organizator konferencji poprosił Cię o podzielenie się z publicznością informacjami, rzadko sam ich przekaz będzie satysfakcjonujący z punktu widzenia publiczności. Po za tym, jeśli chodzi o informację, łatwiej ją pozyskać przez przeczytanie przygotowanego przez Ciebie tekstu – książki, artykułu, wpisu na blogu, niż uczestnicząc w spotkaniu, seminarium czy wykładzie.

Poznaj swoją publiczność tak dobrze, jak to możliwe 

Zanim zaczniesz formułować treść swojego wystąpienia, powinieneś dowiedzieć się jak najwięcej na temat publiczności. Dzięki temu będziesz mógł przygotować się tak, by Cię odebrano jako tak doskonałego mówcę, jak to tylko możliwe. Pięć podstawowych pytań, na które powinieneś poznać odpowiedź, to absolutne minimum. Należą do nich:

– Kim są słuchacze i ilu ich będzie?
Jaki jest ich wiedza na omawiany przez ciebie temat? Do jak licznej grupy będziesz mówić? Jak możesz to uwzględnić i wykorzystać podczas prezentacji? 
– Jaki jest cel wydarzenia?
Publiczność przyjdzie, ponieważ szuka informacji?  A może słuchacze potrzebują bardziej teorii, przedstawienia koncepcji lub porady?
– Dlaczego zostałeś prowadzony o wystąpienie?
Jakie są oczekiwania względem ciebie i tego co powiesz? 
– Gdzie odbędzie się spotkanie?
Dowiedz się wszystkiego na temat miejsca wystąpienia, także pod kątem logistyki (jak dojechać na spotkanie, czy jest gdzie zaparkować, czy sala będzie odpowiednia wyposażona, jak wiele osób może pomieścić i co powinieneś zabrać ze sobą, by móc się podłączyć.
– Kiedy będzie miało miejsce?
Czy masz odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się? O jakiej porze dnia odbędzie się spotkanie? Wystąpisz tylko ty, czy także inni wykładowcy? Jaka jest kolejność wystąpień (najlepiej występować jako pierwszy lub ostatni mówca – najgorzej przed przerwą na obiad). W jaki dzień tygodnia będzie miało miejsce spotkanie? 

Treść, treść, treść

Nie będzie miało znaczenia, jak wspaniale wystąpisz lub jak świetne, profesjonalne i piękne będziesz miał slajdy, jeśli twoja prezentacja nie będzie oparta na solidnej treści. Tylko odpowiednie przygotowanie zawartości i dostosowanie jej do publiczności może zapewnić sukces wystąpieniu. Jednak treść nie obroni się sama. Dobra treść to warunek konieczny, ale nie wystarczający by odnieść zwycięstwo. Stanowi bazę do zbudowania pomocy wizualnych oraz opracowania historii, z pomocą której porwie się publiczność podczas wystąpienia.
Uwaga: Nie zarzucajmy słuchaczy zbyt wieloma danymi i informacjami
Często popadamy w pułapkę myślenia, że jeżeli nie powiemy wszystkiego, publiczność nie zrozumie naszego przekazu. Treść jest bardzo ważna, ale nie można jej przeładować zbyt wieloma szczegółowymi danymi i informacjami. Jeśli to zrobimy, uczestnicy spotkania poczują się zmęczeni, „przepełnieni” i nie będą w stanie utrzymać uwagi – skupić się na głównym wątku. Nie uda się wówczas przekazać tego, co stanowi esencję – cel wystąpienia. Dlatego powinniśmy trzymać się zasady: mniej znaczy więcej. To prowadzi do idei prostoty.

Nie komplikuj 

Prosty nie znaczy głupi. Uproszczenie przekazu jest trudne, ale na pewno zostanie docenione przez publiczność. Zajmuje sporo czasu i wymaga szczególnej uwagi by wybrać co można pominąć, a co należy zostawić by przekaz nie stracił na wartości. Trzeba cały czas pamiętać, co jest istotą wystąpienia, jaki cel chcemy zrealizować.
Ćwiczenie 
Zastanów się, jeśli twoja publiczność mogłaby zapamiętać tylko trzy rzeczy z wystąpienia, co to powinno być według ciebie?
Uwaga 
Pamiętaj, żeby upraszczać trzeba mieć zgromadzone i zweryfikowane odpowiednio wiele informacji, danych czy faktów. Uproszczenie nie polega na prześlizgiwaniu się po temacie, ale na wyłonieniu i przedstawieniu jego istoty. Konieczne jest więc przeanalizowanie i przetworzenie posiadanych wiadomości w sposób dostosowany do celu i publiczności. Ważne jest także uwzględnienie czasu, którym będziemy dysponować podczas wystąpienia.

Naszkicuj konspekt 

Dosłownie – naszkicuj. Większość z nas najlepiej planuje korzystając z kartki i ołówka lub tablicy. Dzięki analogowemu planowaniu nie jesteśmy ograniczeni (np. umiejętnościami posługiwania się programem czy jego możliwościami). Planując na kartce mamy także lepsze spojrzenie na całość wystąpienia. Nie musimy np. przełączać się między widokiem slajdu a widokiem sortowania slajdów w PowerPoint czy w Keynote, by spojrzeć na całość. Gdy spiszemy (lub narysujemy) konspekt wystąpienia w postaci głównych punktów, dobrym pomysłem jest wykonanie na koniec planu w postaci „story board”, czyli planu slajdów. Łatwiej jest wówczas rozplanować zawartość poszczególnych slajdów i dopasować do nich w spójny sposób grafikę, wykresy i zdjęcia, dopisać notatki czy zaplanować efekty wizualne. Dopiero wówczas warto usiąść do komputera i przekuć plan w znakomitą prezentację. Praca zostanie wykonana znacznie szybciej i efektywniej. Zaczynanie pracy z programem do prezentacji przed napisaniem konspektu przypomina sytuację, w której reżyser wybiera aktorów i zaczyna filmować bez gotowego scenariusza.
Wskazówka
Może się wydawać, że planowanie analogowe, z użyciem kartki i długopisu, to strata czasu. Zazwyczaj jest jednak na odwrót. Rysując na papierze nic nas nie ogranicza, łatwiej dostrzec powiązania między kolejnymi slajdami, zaplanować elementy graficzne – tu wykres kołowy, tutaj zdjęcie. Łatwiej także dokonać uproszczenia całości przekazu, jaki ma nieść nasze wystąpienie i zastanowić się co chcemy powiedzieć przy każdym ze slajdów. Gdy siadamy do komputera, często nie musimy nawet zerkać do notatek, bowiem dzięki wcześniej wykonanej pracy, wszystko mamy już poukładane w głowie. Tworzenie pomocy wizualnych idzie wówczas zdecydowanie szybciej.

Stwórz przejrzystą strukturę 

Struktura prezentacji jest najważniejsza – jak zostało napisane w podręczniku prezentacji McKinsey. Bez niej wspaniały styl, oratorskie wystąpienie i towarzyszące mu świetne efekty wizualne nie będą miały znaczenia. Jeśli poświęcisz na początku czas, by spisać i uporządkować swoje pomysły oraz idee w logicznym porządku, twój przekaz będzie jasny i przejrzysty dla publiczności. Łatwo wyobrazisz sobie i przedstawisz logikę treści, połączenia miedzy kolejnymi slajdami i wątkami podczas wystąpienia. Jeśli pomysły nie zostaną uporządkowane, a dla ciebie nie będzie jasne od początku co i jak chcesz opowiedzieć, nie będzie możliwe zaprojektowanie odpowiedniej struktury później podczas tworzenia wizualizacji i / lub dokumentów. Publiczność musi widzieć, dokąd zmierzasz. Nie wystarczy zamieścić na początku prezentacji slajdu z jej planem, który zilustruje organizację wystąpienia. Jeśli w rzeczywistości nie przemyślimy i nie nadamy slajdom porządku logicznego, to taki plan będzie bezużyteczny. W rzeczywistości, widzowie mogą stać się jeszcze bardziej zirytowani, ponieważ złożona im na początku obietnica „porządku” okaże się nieprawdziwa, a sama prezentacja zagmatwana, bez wyraźnego celu i przekazu.

Co z tego?

To pytanie, które warto zadawać sobie jak najczęściej podczas pracy nad wystąpieniem. Tworząc treść prezentacji postawmy się w roli słuchacza. Wówczas zapytajmy: co z tego? Co z tego wynika dla mnie – uczestnika prelekcji, w czym może mi to pomóc, czy dla mnie to jest ważne. Być może, to co chcemy opowiedzieć lub pokazać będzie fajne, ciekawe. Ale czy jest istotne z punktu widzenia publiczności. Może ułatwia zrozumienie naszego przesłania, historii którą snujemy. A może jest zupełnie nieistotne – stanowi tylko zapychacz. Miły, ale bezwartościowy zapychacz, który co najwyżej może rozproszyć niepotrzebnie uwagę. Zrezygnuj wówczas z niego.
Wskazówka
Czasem przerywniki, np. w postaci anegdot, czy dykteryjek, są potrzebne. Szczególnie podczas dłuższych wystąpień. Jednak powinny być związane z tematem wystąpienia. Nie być zbyt długie i nie występować za często. Ich poziom i sposób opowiedzenia powinien być dopasowany do publiczności i jej wrażliwości.

Test windy – streścisz prezentację w minutę?

W dość prosty sposób możesz sprawdzić jasność swojego przekazu wykonując test windy. Test ten jest dobrze znany w biznesie. Wyobraź sobie, że twój szef, dla którego przygotowywałeś swoje wystąpienie, nagle musi wyjechać, o czym dowiadujesz się wchodząc na umówione spotkanie. Mijając cię w drzwiach, stwierdza, że porozmawiacie w drodze do auta. Musisz streścić przygotowaną przez siebie prezentację (często na 15-30 minut) w ciągu 30-45 sekund – tylu, ile średnio trwa droga z biura do garażu. Możesz sprawdzić jasność i przejrzystość swojego przekazu, próbując klarownie go przedstawić w tym czasie. Jeśli odpowiednio przygotowałeś swoje wystąpienie – dasz radę. Jeśli nie, prawdopodobnie również dla ciebie nie jest jeszcze jasne, co chcesz powiedzieć i osiągnąć.
Powyższe ćwiczenie przygotuje cię również na mniej drastyczną, ale częściej spotykaną i równie mało przyjemną sytuację, gdy np. podczas konferencji organizatorzy poproszą cię o skrócenie wystąpienia – na przykład z godziny do 30 minut lub z 30 do 15 minut. Jeśli temat jest odpowiednio przemyślany, wiesz, co jest najważniejsze dla ciebie oraz słuchaczy oraz pamiętasz, że nie musisz powiedzieć wszystkiego by przekazać główne myśli – poradzisz sobie.
Wskazówka
Możesz też spróbować innej metody – zapisania idei, którą chcesz przekazać, na odwrocie wizytówki. Zrób to, zanim zaczniesz tworzyć slajdy. Jeżeli masz problem z wykonaniem tego zadania – przemyśl jeszcze raz swoje wystąpienie.

Sztuka snucia historii 

Dobre wystąpienia zawierają historie. Najlepsi mówcy ilustrują poszczególny punkty prezentacji opowieściami, często osobistymi. Najłatwiejszym sposobem na wyjaśnienie skomplikowanych idei jest przedstawienie ich właśnie za pomocą jasnych przykładów lub przez opowiedzenie historii je ilustrujących, podkreślających poszczególne wątki, tezy czy myśl przewodnią. Historie są łatwiejsze do zapamiętania dla publiczności. Zawsze powinniśmy spróbować dobrać odpowiednie, krótkie i interesujące historie lub przykłady dla uwypuklenia i podkreślenia najważniejszych punktów przesłania, które chcemy przekazać publiczności.

Dobrze jest pomyśleć o całym wystąpieniu jako okazji do opowiedzenia historii. Dobre opowieści są interesujące, mają jasny początek, prowokujący i wciągający środek oraz jasną, logiczną, klarowną konkluzję. Często możemy się spotkać z prezentacjami wspomaganymi średniej jakości slajdami, ze średniej jakości grafiką i niekoniecznie najlepszymi wystąpieniami, ale będącymi relatywnie skutecznymi. Odbieramy je w ten sposób, ponieważ mówca zawarł  w nich odpowiednie historie, które zwięźle i w jasny sposób ilustrowały główne punkty.

Jak osiągnąć spokój i pewność siebie przed wystąpieniem? 

Jeśli poświęcisz wystarczającą ilość czasu na zbudowanie logicznego przekazu, zaprojektowanie profesjonalnych, właściwych pomocy wizualnych (np. slajdów) i trening – twoje zdenerwowanie zmniejszy się. Jeżeli przećwiczysz kilka razy wystąpienie z komputerem, projektorem i pilotem zmieniającym slajdy (zakładając, że ich używasz) – zdenerwowanie nie ustąpi, ale zostanie znacznie zredukowane. Stresuje nas wszystko, czego nie znamy i nie jesteśmy pewni. Jeżeli dzięki ćwiczeniom wiemy co i w jakiej kolejności mamy powiedzieć, kiedy zmienić slajdy,  co znajduje się na kolejnych planszach i nie zaskakują nas zastosowane efekty animacji – zdenerwowanie zamienia się w pozytywną tremę przed wystąpieniem. Nasz niepokój stopnieje również  dzięki opracowaniu odpowiedzi na spodziewane pytania od publiczności.
Wskazówka
Pamiętaj, że nawet najlepsi, profesjonalni mówcy stresują się przed wyjściem na scenę. Brak zdenerwowania często jest objawem wypalenia lub popadnięcia w rutynę – a to nigdy nie sprzyja dobremu wystąpieniu!

Artykuł opracowany na podstawie porad zawartych we wpisie Organization & Preparation Tips (autor: Garr Reynlods)

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com – opublikowane na licencji CC0.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=367 0
Pięć zasad tworzenia prezentacji wg. Nancy Duarte http://wystapienia.edu.pl/?p=315 http://wystapienia.edu.pl/?p=315#respond Wed, 05 Nov 2014 19:17:19 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=315

Wraz z pojawieniem się PowerPoint w wersji 2010, Nancy Duarte opublikowała szablon prezentacji stanowiący jednocześnie poradnik zawierający pięć zasad tworzenia slajdów w tym programie. Jest to także przykład dobrej praktyki tworzenia pomocy multimedialnych wspomagających wystąpienie. Ciekawie zastosowane przejścia i animacje, grafiki - a przede wszystkim pomysł mogą stanowić inspirację przy tworzeniu slajdów do kolejnego wystąpienia. Dzięki temu, że prezentację można pobrać w formie szablonu, możliwe jest podejrzenie, jak zostały osiągnięte poszczególne efekty wizualne!

Szablon prezentacji można pobrać z serwisu Microsoftu tutaj. Uruchomiona prezentacja odtworzy się automatycznie z oryginalną narracją autorki.

Prezentację można także obejrzeć w serwisie YouTube, także z automatycznym, polskim tłumaczeniem.

Nagranie prezentacji Nancy Duarte – Pięć zasad tworzenia prezentacji

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=315 0
Dodawanie animacji zjawisk i procesów w PowerPoint http://wystapienia.edu.pl/?p=90 http://wystapienia.edu.pl/?p=90#respond Thu, 21 Aug 2014 23:51:27 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=90

Przygotowując wystąpienie, którego celem jest wytłumaczenie, wyjaśnienie i/lub opisanie zjawisk przyrodniczych ważne jest, by dobrze przygotować materiały pomocnicze dla publiczności. Oczywiście – można przygotować opis algorytmu w postaci kolejnych punktów… Ale to najgorsze rozwiązanie. Znacznie lepszym jest zamieszczenie na slajdach statycznych rysunków schematycznych obrazujących kolejne wydarzenia charakteryzujące dane zjawisko. Najlepszą metodą jest jednak zobrazowanie ich w postaci schematycznego filmu – animacji pokazującej co się po kolei dzieje. Przykładem może być wybuch wulkanu, gejzeru, ale także synteza jądrowa. Można stracić wiele czasu na wyszukanie odpowiedniego filmu czy animacji w sieci Internet. Jednak często nie udaje się znaleść czegoś, co idealnie pasowałoby do naszej koncepcji, o ile w ogóle coś znajdziemy, co będzie można wykorzystać.

Innym, znaczenie lepszym podejściem, jest przygotowanie własnej prostej, schematycznej animacji przedstawiającej dany proces. Większość programów do grafiki prezentacyjnej dostarcza narzędzi, które to umożliwiają. Poniżej zamieszczam przykład animacji przedstawiającej wybuch wulkanu oraz ScreenCast przedstawiający jej tworzenie.

Skrócona instrukcja opisowa

Dla tych, którzy nie lubią oglądać i wolą przejrzeć instrukcję tekstową zamieściliśmy spis kolejnych punktów zilustrowanych na WebCast.

Cześć 1

Rysowanie wszystkich elementów schematu przy pomocy standardowej sekcji rysowanie na wstążce programu Microsoft PowerPoint 2010:

  • dodanie nowego slajdu w układzie tylko tytuł,
  • narysowanie obrysu stożka wulkanicznego,
  • wypełnienie stożka kolorem jasnobrązowym,
  • zlikwidowanie obramowania stożka,
  • dodanie ogniska magmy w dolnej części stożka poprzez narysowanie elipsy,
  • wypełnienie ogniska magmy kolorem czerwonym,
  • zlikwidowanie obramowania ogniska magmy,
  • narysowanie komina, którym magma wydostanie się na szczyt stożka przy użyciu kształtu typu bazgroły,
  • wypełnienie komina kolorem czerwonym,
  • likwidacja obramowania komina,
  • narysowanie tzw. bomby wulkanicznej obok stożka przy użyciu kształtu typu elipsa,
  • wypełnienie bomby kolorem identycznym, co kolor stożka,
  • likwidacja obramowania bomby,
  • czterokrotne powielenie bomby,
  • rozmieszczenie bomb wewnątrz stożka (poza kominem),
  • narysowanie chmury pyłów przy pomocy gotowego kształtu chmury,
  • wypełnienie chmury kolorem szarym,
  • likwidacja obramowania chmury,
  • powielenie stożka wulkanicznego po lewej stronie,
  • wypełnienie powielonego stożka kolorem czerwonym,
  • przesunięcie powielonego stożka na spód,
  • powielenie stożka wulkanicznego po prawej stronie,
  • wypełnienie powielonego stożka kolorem czerwonym,
  • przesunięcie powielonego stożka na spód.

Część 2

Dodanie animacji do poszczególnych elementów schematu:

  • dodanie animacji typu ścieranie do komina,
  • dodanie animacji typu ścieranie do chmurki,
  • dodanie animacji typu ścieżka ruchu do czterech bomb (animacja typu ścieżka niestandardowa) – animacja powinna powodować wystrzelenie bomby z krateru i opadnięcie dwóch bomb na lewą oraz dwóch na prawą stronę stożka wulkanicznego,
  • dodanie animacji typu ścieranie do czerwonego stożka po lewej stronie,
  • zmiana opcji animacji czerwonego stożka z ustawienia od dołu na od góry,
  • dodanie animacji typu ścieranie do czerwonego stożka po prawej stronie,
  • zmiana opcji animacji czerwonego stożka z ustawienia od dołu na od góry

Cześć 3

Wprowadzenie automatyzacji animacji:

  • wybieramy animację pierwszej bomby wulkanicznej na liście i ustawiamy jej właściwość na rozpocznij po poprzednim,
  • wybieramy animację drugiej bomby wulkanicznej i ustawiamy jej właściwość na rozpocznij z poprzednim,
  • wybieramy animację trzeciej bomby wulkanicznej i ustawiamy jej właściwość na rozpocznij z poprzednim,
  • wybieramy animację czwartej bomby wulkanicznej i ustawiamy jej właściwość na rozpocznij z poprzednim,
  • wybieramy animację chmurki pyłów i ustawiamy jej właściwość na rozpocznij po poprzednim,
  • wybieramy animację prawego czerwonego stożka i ustawiamy jego właściwość na rozpocznij po poprzednim,
  • wybieramy animację lewego czerwonego stożka i ustawiamy jego właściwość na rozpocznij z poprzednim

Pozostaje tylko przetestować działanie stworzonej animacji.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=90 0
Cechy dobrego wystąpienia http://wystapienia.edu.pl/?p=51 http://wystapienia.edu.pl/?p=51#respond Wed, 26 Feb 2014 17:26:29 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=51 Znajomość podstawowych zasad decydujących o dobrym wystąpieniu ułatwi nam jego zaplanowanie. Zarówno pod kątem merytorycznym, artystycznym, jak również technicznym. Pozwoli nam także omówić bardziej szczegółowo zaplanowanie treści, pomocy wizualnych oraz opowiedzieć o tym, jak zachowywać się na scenie. Zasady są proste do zdefiniowania. Mów zrozumiale, nie czytaj i nie recytuj, cały czas miej na uwadze cel (przyświecający tobie oraz publiczności), nie oszukuj oraz nie przepraszaj niepotrzebnie – a doczekasz się owacji na stojąco.

Mów zrozumiale

Pamiętajmy, że nie występujemy dla siebie. Dlatego trzeba mówić do ludzi i dla ludzi. Rozmawiajmy więc, a nie przemawiajmy. Zawsze zakładajmy, że prezentowane zagadnienia są dla publiczności nowe. Powinniśmy sprawiać naszą wypowiedzią wrażenie, że bardzo dobrze znamy się na temacie, ale nie być przy tym zarozumiałym i nie przechwalać się. Przygotowując swoją wypowiedź, a następnie trenując ją, warto pamiętać, aby mówić:

  • Powoli i zrozumiale, ale nie zbyt wolno – nie możemy sprawiać wrażenia, że spieszymy się na pociąg. Nasza wypowiedź nie może być beznamiętna. Powinniśmy zmieniać jej natężenie i tempo.
  • Wyraźnie (także głośno) – słuchacze w ostatnim rzędzie muszą nas rozumieć, bez domyślania się, co powiedzieliśmy. Uważajmy – nie możemy krzyczeć na publiczność. Jeśli mamy problem z głośną, acz spokojną wypowiedzią – warto zadbać o możliwość skorzystania z nagłośnienia.
  • Językiem i słownictwem dopasowanym do publiczności – dlatego poznanie publiczności jest takie ważne. Gdy mówimy do uczniów czy studentów – użyjemy raczej języka opisowego. Do kolegów po fachu – zastosujemy słownictwo związane z naszym zawodem. Jeśli zamienimy sposób mówienia – jedni nic nie zrozumieją, drudzy będą się nudzić, możliwe nawet, że wyjdą.
  • Poprawnie gramatycznie oraz stylistycznie. Język mówiony różni się od pisanego. Jego zaletą jest także to, że czasem popełniamy lapsusy językowe (świadomi prezenterzy czasem celowo stosują taki zabieg – np. aby rozbawić publiczność). Jednak nie pozostawiajmy nic przypadkowi – przetrenujmy dobrą wypowiedź.
  • Prostymi zdaniami – nie wielokrotnie złożonymi. To ułatwia rozumienie i zapamiętywanie. W dodatku powinien być to język prosty, używany na co dzień. Unikajmy żargonu, nowomowy, skrótów oraz języka zbyt „unaukowionego”.

Wskazówka – Prościej znaczy lepiej
Co rozumiesz ze zdania: „Nieograniczony podmiotowo zakres mocy wiążącej stanowionych przepisów, które mogą regulować zachowanie każdej kategorii adresatów w danym państwie”? No właśnie. Unikaj tego typu języka. 

Anegdoty, cytaty, porównania oraz przykłady, których użyjemy w czasie wystąpienia, powinny być dopasowane do publiczności. Zrozumiałe dla słuchaczy i zgodne nie tylko z tematem prezentacji, ale także z kulturą, ich wiekiem, wyznaniem. Nie mogą obrażać publiczności i godzić w jej przekonania. Nie powinny (chyba że świadomie przyjmiemy takie założenie) szokować.

Wskazówka: Uwaga na anegdoty i dowcipy
Unikajmy opowiadania dowcipów szczególnie na początku wystąpienia. Tak zwany dowcip prowadzącego najczęściej jest żenujący dla publiczności, a przynajmniej dla jej części. Coś, co wydaje się świetną anegdotą podczas spotkania ze znajomym przy kawie, w czasie wystąpienia może tracić sens.

Pamiętajmy, że powyższe zasady dotyczą nie tylko tego, co powiemy, ale często również tego, co zamieścimy na slajdach.

Nie czytaj i nie ucz się na pamięć

Pewnie wielokrotnie mieliście wątpliwą przyjemność uczestniczyć w „czytanych wystąpieniach”. Z trudem kryliście senność, ziewanie czy wybuch irytacji. Ale nie powinno nas to dziwić, bo mało kto ma zdolności aktorskie i potrafi w czytany tekst włożyć emocje, regulować natężenie głosu i tempo wypowiedzi. Większość z nas skupi się na poprawnym odczytaniu tekstu (co także potrafi sprawić problem).

Podobnie kiepski efekt uzyskamy, gdy tekstu nauczymy się na pamięć. Oczywiście – jest to możliwe. Ale mało kto potrafi odegrać swoją rolę jak w teatrze. Zazwyczaj wady recytowanego referatu są podobne do czytania z kartki. Do tego dochodzi możliwość zablokowania się, gdy jakaś fraza czy wyrażenie wyleci nam z głowy. Nie uczmy się więc na pamięć tekstu wystąpienia. Zapamiętujmy idee.

Co zrobić, jeśli boimy się, że zapomnimy ważnych dat, definicji czy równań? Oczywiście – zanotować. Ale notatki, to notatki – nie tekst wystąpienia. Powinny zmieścić się na jednej kartce. W innym przypadku możemy mieć problem z odnalezieniem odpowiedniego zapisu. Widziałem wielokrotnie prelegenta, któremu notatki się rozsypały i zamiast pomóc – spowodowały więcej szkody. Notatki powinny zawierać tylko hasła. Powinny być czytelne, a więc napisane dużą czcionką lub – lepiej – wydrukowane.

Notatki – mieć czy nie mieć
Podczas wystąpienia notatki powinny leżeć z boku, niewidoczne dla publiczności. Prelegent ściskający nerwowo notatki w ręku podczas całego wystąpienia sprawia wrażenie nieprzygotowanego. Nawet, jeśli do nich nie zajrzy. A zazwyczaj nie zagląda lub robi to niezwykle sporadycznie.

Wiedz, po co mówisz, czyli znaj cel wystąpienia

Tylko wówczas, gdy znamy cel prezentacji, jesteśmy w stanie odpowiednio opracować jej treść. Wówczas możemy przyjąć koncepcje pozwalającą osiągnąć cel i dać publiczności to, co chciałaby wynieść z naszego wystąpienia.

Nie oszukuj

Jest bardzo ważne, szczególnie gdy o wystąpieniu rozmawiamy z młodzieżą, by nigdy nie oszukiwać. Raczej mało prawdopodobne, byśmy sami umieścili w naszym wystąpieniu kwestie, których nie jesteśmy pewni.

Jeśli ze strony publiczności padnie pytanie, na które nie znamy odpowiedzi – należy się do tego przyznać. Jeśli w dodatku wykracza poza tematykę, którą omawiamy, wówczas możemy spokojnie powiedzieć: „Niestety, nie jestem pewien odpowiedzi na to pytanie, ale możemy umówić się po wystąpieniu (proszę przesłać mi pytanie mailem) – sprawdzę i odpiszę.”

Jeśli znamy odpowiedź na pytanie, lecz tę kwestię będziemy omawiać za kilka slajdów, a udzielenie odpowiedzi w tym momencie popsuje plan prezentacji i może spowodować, że pozostała cześć publiczności zgubi się w naszym wywodzie – spokojnie odpowiedzmy, że za chwilę do tej kwestii dojedziemy i ją wyjaśnimy.

Nie ma nic gorszego w czasie wystąpienia od prelegenta, który przewija kilka slajdów (lub przekłada np. foliogramy), odnajduje właściwy, wyświetla go i odpowiada na pytanie. Nie dość, że publiczność się gubi, to zdarza się także, że sam prelegent nie umie się odnaleźć i kontynuować wypowiedzi.

Co się może stać, jeśli skłamiemy? Narazimy się na to, że ktoś z publiczności wstanie i wytknie nam oszustwo. Wówczas stracimy zaufanie publiczności, stracimy tym samym pewność siebie i prawdopodobnie wystąpienie zakończy się klęską.

Nie przepraszaj

W szczególności za błędy niezawinione. Podczas różnego rodzaju konferencji, seminariów czy wystąpień często można zaobserwować, jak prelegent wręcz kaja się przed publicznością. Najgorzej, gdy przeprasza za coś, czego nie zrobił. Poniżej przykłady z życia:

  • „W tym miejscu planowałem pokazać państwu mapkę, niestety nie udało mi się odpowiedniej znaleźć, za co serdecznie przepraszam”
  • „Chciałam tutaj wprowadzić animację, ale nie wiedziałam, jak to zrobić, a syn wyjechał na wakacje”.

Kto by się o tym dowiedział, gdyby nie informacja od samego prelegenta?

Nie przepraszajmy także za błędy zawinione. Nie tłumaczmy się, że nie mieliśmy czasu przygotować się lepiej do wystąpienia, zrobić lepszych slajdów. To publiczność niech oceni sama. Czasem do złych slajdów zdarzają się dobre wypowiedzi. Po co samemu się dyskredytować? W dodatku publiczność może odebrać taki komunikat następująco: „Aha, pewnie nie byliśmy wystarczająco ważni, by dostać coś lepszego”.

Nie przepraszajmy także za np. wczesną lub późną porę wystąpienia – zwykle to nie nasza wina.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=51 0
Dlaczego zajmujemy się technikami prezentacji? http://wystapienia.edu.pl/?p=34 http://wystapienia.edu.pl/?p=34#respond Tue, 25 Feb 2014 17:34:55 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=34 Jako wykładowcy często spotykamy się z sytuacjami, gdy uczniowie lub studenci, mimo dużej wiedzy i sporych umiejętności, nie potrafią przekonująco i poprawnie przedstawić swoich poglądów czy udzielić odpowiedzi na postawione pytanie. Dzisiejszy styl komunikacji, posługiwania się krótkimi wiadomościami tekstowymi lub wpisami na stronach sieci społecznościowych nie sprzyja rozwijaniu znajomości zasad retoryki, dyskusji czy wystąpień publicznych. Wiedza ta jest jednak bardzo przydana we współczesnym świecie. Często od tego, w jaki sposób przedstawimy swoje racje, pracę, wiedzę lub umiejętności, zależy to, czy zdamy egzamin, otrzymamy dobrą pracę, podwyżkę lub awans. Dlatego nauka sztuki prezentacji i technik z nimi związanych jest bardzo ważna z punktu widzenia zarówno ucznia jak i nauczyciela.

Kiedy techniki prezentacji najbardziej się przydają?

„Czy miałeś kiedyś wrażenie, że właśnie zmarnowałeś kawałek życia przysypiając podczas wystąpień na konferencjach, których scenariusz wyglądał zawsze tak samo? Zdenerwowany prelegent i poganiający go prowadzący (najczęściej nerwowo wbijający wzrok w tarczę zegara). Oprócz tego przelatujące przed nami, w straszliwym tempie, slajdy (niech ktoś spróbuje coś z nich zanotować) i powtarzane niczym mantra: „Kończy się czas na moją prezentację, więc szybko przejdę przez te slajdy i pominę kwestie dla państwa nieistotne”. Ten swoisty wyścig prowadzącego z prelegentem i prelegenta z projektorem jest groteskowy i niestety nazbyt częsty, by o nim nie wspominać.

Dlatego warto poznać kilka skutecznych sposobów, by występując nie powodować takich sytuacji. Przy okazji, warto wiedzę na ten temat szerzyć wśród naszych uczniów i studentów, by ich referaty oraz ustne odpowiedzi sprawiały nam przyjemność, a im przychodziły bez większego trudu.

Techniki prezentacji to zestaw reguł, a właściwie wskazówek, według których powinniśmy przygotowywać swoje wystąpienia publiczne (a także teksty i różnego rodzaju publikacje), by osiągnąć zakładany przez nas cel – przedstawić skutecznie publiczności nasze idee lub wyniki pracy, oraz zachęcić ją do działania. W odniesieniu do wystąpień na żywo, stosowanie technik prezentacji mówionej pozwala na efektywne wykorzystanie czasu poświęconego nam przez słuchaczy. Jest to szczególnie ważne, jeśli spojrzymy na wykres krzywej uwagi.

Zainteresowanie a czas

Wyniki badań ukazane na wykresie pokazują, w jaki sposób zmienia się zainteresowanie słuchaczy wraz z upływem czasu wykładu. Widać, jak zmienia się liczba osób, które w danym momencie skupiają się na przekazie prowadzącego. Widać, że skupienie udaje się utrzymać przez pierwsze 10 minut. Później zainteresowanie spada. Nie oznacza to jednak, że cześć osób wytrwale słucha prowadzącego, a inne, raz oderwawszy się od wykładu, więcej do niego nie wrócą.

wykres-krzywej-uwagi

Wykres krzywej uwagi

Efekt, jaki obserwujemy na wykresie, wynika z konstrukcji naszego mózgu. To on powoduje, że trudno nam skupić na czymś uwagę na dłużej. Mózg dostaje mnóstwo bodźców: czasem wypowiedziany wyraz lub fraza, czy pokazana ilustracja nasuną nam jakieś skojarzenia i na chwilę skierujemy swoje myśli gdzie indziej. Później jednak wracamy i usiłujemy ponownie skupić się na wystąpieniu.

Warto także przytoczyć w tym miejscu inne badania mówiące o tym, jak wiele informacji jesteśmy w stanie zapamiętać z wykładu w zależności od jego długości. Jeśli wykład trwa 15 minut, możemy zapamiętać do 40 proc. informacji. Jak wiele z informacji usłyszanych podczas 45-minutowej lekcji jest w stanie zapamiętać uczeń? Według badań zapamiętuje średnio zaledwie do 20 proc.

Co zatem zrobić, aby zapamiętał więcej? W jaki sposób działać, aby jak najdłużej utrzymać uwagę naszych słuchaczy? Co możemy zrobić, aby zapamiętywanie nowych informacji i poziom ich zrozumienia był jak najwyższy? Odpowiedzi na te pytania zawarte są w zestawie reguł, porad, wskazówek i dobrych praktyk nazywanych technikami prezentacji.

Zastosowanie technik prezentacji w praktyce

Techniki prezentacji przydają się na co dzień, niezależnie od tego, czym się w życiu zajmujemy. Jednak do sytuacji, w których ich znajomość przydaje się szczególnie zaliczamy następujące:

  •  egzamin ustny,
  •  rozmowa klasyfikacyjna,
  •  przedstawianie pomysłów, planów działania, efektów pracy i dyskutowanie o nich,
  •  tworzenie dowolnego tekstu lub publikacji.

Techniki prezentacji to pojęcie bardzo szerokie. Dotyczy planowania dokumentu (tekstu, plansz – slajdów), sposobu wypowiedzi, akcentowania ważnych tez, zachowania w czasie wystąpienia, udzielania odpowiedzi na pytania.

W szkole elementy technik prezentacji możemy wprowadzać podczas nauczania dowolnego przedmiotu w sposób niezauważalny dla ucznia. Są one niezwykle przydatne dla uczniów biorących udział we wszelkich projektach edukacyjnych. Pomijając fakt, że każdy projekt powinien zostać publicznie zademonstrowany obroniony, to wiedza z zakresu sztuki prezentowania bywa niezwykle przydatna na etapie planowania i przygotowywania prac projektowych. Efektem projektu edukacyjnego może być także publikacja – np. referatu, rozprawki, wyników badań, reportażu w formie strony WWW, bloga, webcastu, filmu czy audycji radiowej.

Techniki prezentacji dzielimy na związane ​z wystąpieniami publicznymi oraz przygotowaniem tekstu lub innej publikacji. W tej książce skupiliśmy się na wystąpieniach publicznych. Poznane zasady, np. opracowywania slajdów, używania grafiki czy planowania dokumentu i pracy nad nim, możemy jednak odnieść do dowolnej publikacji.

Pierwsza wersja artykułu ukazała się na łamach magazynu “Uczę Nowocześnie”
]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=34 0