Warning: Declaration of c2c_ConfigureSMTP::options_page_description() should be compatible with C2C_Plugin_023::options_page_description($localized_heading_text = '') in /wp-content/plugins/configure-smtp/configure-smtp.php on line 47

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/plugins/configure-smtp/configure-smtp.php:47) in /wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Recenzje – Zabójczo skuteczne wystąpienia publiczne http://wystapienia.edu.pl Wszystko o przygotowaniu, stworzeniu i wygłoszeniu skutecznej prezentacji Mon, 09 Oct 2017 13:20:14 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.18 iPad w edukacji – prezentacja z tabletu http://wystapienia.edu.pl/?p=475 http://wystapienia.edu.pl/?p=475#respond Tue, 16 Feb 2016 09:10:47 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=475 Nauczyciele i uczniowie często przygotowują prezentacje. Pierwsi, korzystają z nich prowadząc lekcje. Drudzy — opracowują je w ramach zadań domowych i projektów edukacyjnych. Czy da się jednak zaplanować wystąpienie, zgromadzić potrzebne do niego materiały, opracować pomoce wizualne a na koniec — wygłosić prelekcję używając w tym celu tylko tabletu?

Odpowiedź w mojej opinii — zdecydowanie tak. Na każdym z wymienionych etapów można wykorzystać zarówno dostarczane z iPadem narzędzia, jak również bezpłatne i płatne aplikacje dostępne w sklepie App Store. Co więcej — praca z nimi jest bardzo wygodna i efektywna.

Planowanie i gromadzenie informacji

Do planowania i zbierania materiałów świetnie nadaje się wbudowana aplikacja Notatki. Przygotujemy dzięki niej plan wystąpienia, jak rownież możemy zgromadzić materiały (np. linki do materiałów znajdujących się w sieci, zdjęcia, czy odręczne szkice). Jeśli jej możliwości nie będą dla nas wystarczające — możemy użyć w tym celu np. narzędzi takich, jak Evernote lub OneNote. Oba można pobrać z App Store bez żadnych opłat.

W gromadzeniu informacji pomoże wbudowana przeglądarka Safari. Dzięki niej łatwo zapamiętamy całe strony w postaci odpowiednio posegregowanych zakładek, pobierzemy potrzebne grafiki czy filmy lub skopiujemy wszystkie materiały w formie spójnych, posegregowanych notatek.

Do bardziej zaawansowanego planowania slajdów warto rozważyć wykorzystanie programu CardFlow. Umożliwi on zgromadzenie materiałów na oddzielnych kartach pozwalając łączyć odręczne szkice z pobranymi ilustracjami oraz tekstem. Na odwrocie kart można zaplanować np. tekst mówiony przez prelegenta podczas wystąpienia. Karty w prosty sposób można sortować i układać — tworząc w ten sposób kompletną mapę wystąpienia.

Przygotowanie slajdów, które nie wyglądają jak slajdy

Klasyczną prezentację najszybciej przygotujemy w dostarczanej domyślnie z iPadem aplikacji Keynote. Jej interfejs jest dobrze przemyślany i świetnie przygotowany do obsługi z użyciem dotykowego ekranu. Wbudowane szablony ułatwią zadanie początkującym użytkownikom, a dostępne w programie zaawansowane narzędzia, animacje i efekty przejść pozwolą zaprojektować nie tylko porywającą merytorycznie, ale także ciekawą wizualnie prezentację. Prezentację, która może wcale nie przypominać „klasycznego pokazu kolejnych slajdów”… Tak przygotowany materiał doskonale zilustruje i uzupełni wypowiedź występującej osoby.

Podczas wystąpienia mogą także przydać się notatki, które możemy sporządzić do każdego slajdu, a które będą widoczne tylko dla prelegenta na jego tablecie — a nie na ekranie głównym obserwowanym przez publiczność.

Zależnie od tematu i formy wystąpienia warto rozważyć wykorzystanie programu Explain Everything, z pomocą którego możemy zmienić nasz tablet w multimedialną tablicę. Możemy stworzyć w nim kolejne plansze – tablice, pozwalające poprowadzić wykład, na żywo uzupełniając go notatkami i odręcznymi szkicami. Na tablicach możemy zamieścić dowolne grafiki, filmy czy nagrania dźwiękowe — zarówno pobrane z sieci, przygotowane w innych aplikacjach, jak i zarejestrowane bez wychodzenia z aplikacji z wykorzystaniem wbudowanego aparatu i mikrofonu. Program świetnie nadaje się do prowadzenie nieliniowych prezentacji, podczas których prelegent ma większe możliwości na żywo reagować na pytania i zapotrzebowanie zgłaszane ze strony publiczności.

Na scenie, czyli wystąpienie

Podczas wystąpienia przydatna jest możliwość bezprzewodowego przekazanie obrazu na projektor (lub monitor) dzięki obsługiwanemu przez iPada protokołowi AirPlay oraz urządzeniu Apple TV. Dzięki nim, prelegent korzystający z Keynote, na ekranie dla publiczności wyświetlać będzie kolejne slajdy, podczas gdy tablet posłuży mu do ich zmieniania przy zachowaniu pełnej mobilności. Na ekranie tabletu dostępny będzie podgląd aktualnie wyświetlanego slajdu, przyporządkowanych do niego notatek, jak również kolejnych: etapów animacji oraz plansz. Dodatkowo, poruszając się po sali, prelegent będzie miał możliwość na żywo sporządzać widoczne dla publiczności odręczne adnotacje bezpośrednio na slajdach.

Jeśli prelegent zdecyduje się na wykorzystanie Explain Everything, do dyspozycji będzie miał wszystkie zalety korzystania z klasycznej tablicy multimedialnej bez jej wad — np. zasłaniania tego co się na niej znajduje podczas pisania. Dodatkowo, w razie potrzeby, udostępni ją uczestnikowi podając mu tablet i prosząc o wykonanie zadanie. Możliwe będzie również nagranie całej sesji wraz z komentarzem, następnie poddanie tak zapisanego materiału edycji, by w końcu opublikować go w postaci filmu w sieci internet.

W przypadku, gdy połączenie bezprzewodowe nie będzie dostępne w danej sali, iPada można podłączyć do projektora lub monitora przy pomocy przewodu oraz odpowiedniej przejściówki z wyjściem VGA lub HDMI. Wówczas przydatna okaże się możliwość zdalnego sterowania prezentacją z użyciem np. iPhona lub dedykowanego pilota — dzięki którym prelegent może nadal poruszać się swobodnie po scenie.

Udostępnianie prezentacji

Warto zauważyć, ze niezależnie od programu, z którego korzystamy, przygotowaną prezentację można zazwyczaj udostępnić w wielu formatach i na wiele sposobów. W przypadku aplikacji Keynote mamy do wyboru jej format natywny, jak również zgodny z programem PowerPoint lub uniwersalny plik PDF.  Explain Everything oferuje, poza własnym formatem oraz wspomnianym plikiem wideo, także eksport do pliku PDF lub obrazów (JPG).

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=475 0
Przykład prezentacji w prezi – a przy okazji kilka porad (j.ang.) http://wystapienia.edu.pl/?p=444 http://wystapienia.edu.pl/?p=444#respond Tue, 11 Nov 2014 16:37:57 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=444 Prezi dróżnia się od innych programów i usług do tworzenia prezentacji tym, że nie przygotowujemy slajdów, które wyświetlimy jeden za drugim (choć taka możliwość także istnieje), lecz pracujemy na jednej przestrzeni, gdzie możemy umieszczać różne elementy (tekst, grafikę, filmy czy wstawione dokumenty). Podczas pokazu możemy się między nimi w sposób dowolny poruszać – przesuwać, powiększać (czyli przybliżać je na pierwszy plan) czy oddalać. Prezi daje możliwość zaplanowania wcześniej ścieżki, którą wykorzystamy podczas pokazu, ale w dowolnej chwili możemy od niej odejść i używając myszki przejść w dowolne, inne miejsce.

Prezi to usługa online. W podstawowej wersji bezpłatna. W wersji płatnej mamy możliwość pobrania programu na komputer – wówczas nie jesteśmy uzależnieni od połączenia z siecią internet.

Korzystanie z Prezi można rozpocząć po zarejestrowaniu się w serwisie http://prezi.com, gdzie znajdziemy także wiele samouczków oraz gotowych prezentacji udostępnionych przez użytkowników. Niektóre z nich możemy skopiować i poddać edycji, a następnie wykorzystać podczas wystąpienia.

Poniżej przykład prezentacji wykonanej w tym narzędziu, omawiający jego zalety jak i zawierający wskazówki, jak dobrze przygotować swoją prezentację.

Wskazówka

Prezentacje wykonane w Prezi możemy udostępniać i osadzać np. na blogu czy stronie www.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=444 0
Explain Everything – multimedialna tablica na tablecie http://wystapienia.edu.pl/?p=416 http://wystapienia.edu.pl/?p=416#respond Mon, 10 Nov 2014 12:38:52 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=416
Prezentacja możliwości aplikacji
Strona programu

Explain Everything jest programem, który może się przydać każdemu, komu zdarza się występować publicznie a posiada niemal dowolny tablet. Przekształca go bowiem w multimedialną tablicę o dużych możliwościach. Jego przydatność zwiększa się, gdy podłączymy urządzenie (najlepiej bezprzewodowo) do projektora lub wielkoformatowego monitora lub telewizora. Dodatkowo umożliwia przygotowanie materiałów w formie ScreenCast, czyli zapisu wideo z komentarzem. Doskonale nadaje się więc do tworzenia materiałów edukacyjnych lub reklamowych oraz ich publikacji ich w sieci - np. na stronie www, facebooku czy blogu.

Program poza odręcznym pisaniem i rysowaniem, pozwala dodawać zdjęcia, animacje, filmy, dokumenty (np. pdf, ppt, doc, keynote) oraz notatki tekstowe. Każdym z tych elementów możemy edytować, rysować na nim i dodawać uwagi. Możemy także dodawać efekty niemal nieskończonego w odbiorze powiększania i pomniejszania elementów. Daje to możliwość przygotowania nieliniowej prezentacji, którą poprowadzimy elastycznie w zależności od oczekiwań publiczności.

Program integruje się z usługami takimi jak Evernote, Dropbox, Google Drive, OneDrive, YouTube czy Vimeo. Wstawimy więc do pokazu dokumenty zamieszczone na wirtualnych dyskach sieciowych, podobnie jak zapis naszego wykładu możemy opublikować w jednym z serwisów filmowych.

Więcej na temat programu można dowiedzieć się na stronach producenta, firmy MorrisCooke.

Program jest dostępny na najpopularniejsze systemy obecne na tabletach - iOS, Android oraz Windows. Warto też podkreślić, że jest to produkt polski!

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=416 0
Współbrzmienie. Znajdź wspólny język z odbiorcami Twojej prezentacji http://wystapienia.edu.pl/?p=312 http://wystapienia.edu.pl/?p=312#respond Wed, 05 Nov 2014 18:31:00 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=312

Autor: Nancy Duarte

Wielu z nas, gdy przystępuje do planowania prezentacji - zaczyna od stworzenia slajdów. Stawia na mnogość animacji i ozdobników. Zapominając jednocześnie, że to słowa wypowiedziane przez prelegenta stanowią najważniejszą treść przekazu. Sposób ich wypowiedzenia, odpowiednio dobrany ton, zawieszenie głosu - mają olbrzymią moc. Podobnie jak opowiedziane historie. To one mogą oczarować i porwać publiczność. Słowo ma olbrzymie znaczenie, a towarzysząc mu pomoce wizualne - mogą tylko pomóc lub (niestety) zaszkodzić.

Dorobek przedstawionych w tej książce wybitnych postaci jest tego najlepszym świadectwem, że to słowo jest najważniejsze. Z książki możesz dowiedzieć się, jak porwać publiczność — zawsze i wszędzie, nawet bez technicznych wspomagaczy. Jak to zrobić? Siła skutecznej prezentacji tkwi w doskonale poprowadzonej opowieści. Autorka pokaże Ci, jak przekształcić dowolną prezentację w porywającą przygodę dla słuchaczy. Pomoże odkryć, jak zrozumieć publiczność, opracować przekonującą treść i przeciągnąć wszystkich na swoją stronę.

Z książki dowiesz się między innymi:
- Jak tworzyć angażujące i aktywizujące publiczność prezentacje?
- Jak wykorzystać mity i filmy do tworzenia fascynujących opowieści?
- Jak docierać do różnego typu odbiorców wśród swoich słuchaczy?
- Jak budować treści motywujące i unikać przekazów demotywujących?
- Jak wykluczać szumy komunikacyjne oraz być blisko odbiorcy?
- Jak budować wypowiedzi, by były pełne merytorycznie i przekonujące?
- Jak wygłaszać prezentacje, które zmieniają świat?

UWAGA
Książka dostępna jest również w wersji multimedialnej, za darmo, w języku angielskim!
Wersja do przeglądania w przeglądarce dostępna jest pod adresem http://resonate.duarte.com
Wersja do czytania w programia iBooks (dostępna dla tabletów iPad oraz komputerów z systemem MAC OS X) w sklepie iTunes.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=312 0
PreZENter bez tajemnic. Naga prawda o sile słowa i mocy slajdów http://wystapienia.edu.pl/?p=308 http://wystapienia.edu.pl/?p=308#respond Wed, 05 Nov 2014 17:52:46 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=308

Autor: Garr Reynolds

To trzecia w kolejności książka, której autorem jest Garr Reynolds. Stanowi doskonałe uzupełnienie wcześniejszych pozycji. Jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności w dziedzinie wystąpień publicznych oraz ulepszyć slajdy, dzięki czemu wzrośnie zainteresowanie publiczności - sięgnij po nią koniecznie. Dowiesz się między innymi jak wykorzystać technologię w czasie swoich wystąpień oraz jak przemawiać bez slajdów. Otrzymasz solidną porcję wiadomości przydatnych na każdym etapie - od przygotowań po stanięcie na scenie. Wszystko to w nurcie japońskiej filozofii ZEN.

Ta książka jest dla Ciebie jeśli chcesz:
- Nauczyć się przygotowywać wciągającą, poruszającą i przykuwającą uwagę prezentację.
- Poznać sekrety występowania przed każdą publicznością i sposoby nawiązywania stałego kontaktu.
- Sprawdzić, jak pasja oraz bliskość angażują publiczność, jak wykorzystywać moc uśmiechu.
- Dowiedzieć się, jak odpowiednio modulować głos, jak budować napięcie i wzbudzać emocje.
- Nauczyć się stosować sztukę wchodzenia z przytupem oraz kończenia wystąpienia z hukiem.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=308 0
Slajd:ologia. Nauka i sztuka tworzenia genialnych prezentacji http://wystapienia.edu.pl/?p=156 http://wystapienia.edu.pl/?p=156#respond Thu, 21 Aug 2014 16:42:55 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=156

Autor: Nancy Duarte

Ludzie w większości są wzrokowcami — najsilniej przemawiają do nas obrazy. Wiemy o tym, lecz przygotowując prezentację, zbyt często traktujemy obraz li tylko jako ozdobny dodatek do treści. Tymczasem umiejętność prowadzenia porywającej narracji wizualnej bywa nieodzowna w pracy, szczególnie na niektórych stanowiskach. Dyrektor, menedżer czy trener wiedzą, że od tego, co i jak przekażą słuchaczom, może zależeć ich stan konta, awans, a czasami nawet sytuacja rynkowa firmy, w imieniu której przemawiają!

Prezentacje to dziś jedno z podstawowych narzędzi komunikacji biznesowej. Dobrze opracowana i przeprowadzona prezentacja niesie ze sobą nieodparcie atrakcyjną moc przekazu. Z tej książki dowiesz się, jak opracowywać koncepty, przekładać je na język obrazów, przekazywać treści w naturalny, właściwy dla Ciebie sposób. Znajdziesz tu także inspirujące projekty graficzne oraz omówienia przykładów wykorzystania prezentacji przez międzynarodowe firmy.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=156 0
Zen prezentacji – pomysły i projekty. Jasne zasady i techniki tworzenia doskonałych prezentacji http://wystapienia.edu.pl/?p=152 http://wystapienia.edu.pl/?p=152#respond Thu, 21 Aug 2014 16:38:22 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=152

Autor: Garr Reynolds

Jeśli znasz i cenisz poprzednią książkę Reynoldsa, czyli Zen prezentacji. Proste pomysły i ważne zasady, albo jesteś oddanym jej fanem, bez wątpienia docenisz również ten niezwykle praktyczny, a jednocześnie pobudzający kreatywność podręcznik. Tamta książka uczyła myślenia poza schematami, łamania zasad, sztuki przekazywania własnych przemyśleń za pomocą efektownie przygotowanych slajdów. W swojej nowej publikacji autor skupia się przede wszystkim na aspektach projektowania graficznej części prezentacji.

Ta wyjątkowa książka nauczy Cię, jak połączyć metody przekazywania informacji z prostotą i mądrością filozofii zen. Dowiedz się, jak za pomocą grafiki wywrzeć odpowiednie wrażenie i stworzyć sugestywny slajd. Sprawdź, w jaki sposób przy użyciu elementów tekstowych i obrazów kierować uwagę słuchaczy na wybrane przez Ciebie tematy. Poznaj tajniki urozmaicania prezentacji poprzez staranną animację slajdów i umieszczanie w nich filmów wideo. Wzbogać swoją świadomość w dziedzinie tworzenia komunikatywnej grafiki.

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=152 0
Zen prezentacji. Proste pomysły i ważne zasady http://wystapienia.edu.pl/?p=145 http://wystapienia.edu.pl/?p=145#respond Thu, 21 Aug 2014 16:29:55 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=145

Autor: Garr Reynolds

Oto niezwykła książka o komunikowaniu się i tworzeniu prezentacji w duchu Zen. Pokaże Ci ona właściwą drogę, kierunek oraz sposób myślenia – podążenie w tę stronę zaowocuje wykreowaniem fascynującej prezentacji. Estetyka, prostota, rozwaga i spójność… poznasz te wartości Zen, które – stosowane slajd po slajdzie – pozwolą Ci osiągnąć niezwykły efekt.

Autor poprowadzi Cię przez filozofię i proces tworzenia interesującej prezentacji. Książka dzieli się na trzy sekcje: przygotowanie, projektowanie oraz prezentacja. Na wstępie dowiesz się, jak zaplanować każdy szczegół i jakie zagrożenia czyhają na Twojej drodze. Zobaczysz najczęściej popełniane błędy i przykłady kiepskich prezentacji, po czym poznasz i docenisz znaczenie prostoty oraz istotę budowania ciekawej historii. Posiądziesz wiedzę o tym, jak zaprojektować układ prezentacji i jak ją poprowadzić, by zahipnotyzować swoich słuchaczy. Znajdziesz tu zatem wszystko, czego potrzebujesz: ważne zasady, ciekawe koncepcje i inspiracje, które stoją za każdą udaną prezentacją!

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=145 0