Warning: Declaration of c2c_ConfigureSMTP::options_page_description() should be compatible with C2C_Plugin_023::options_page_description($localized_heading_text = '') in /wp-content/plugins/configure-smtp/configure-smtp.php on line 47

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/plugins/configure-smtp/configure-smtp.php:47) in /wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Muzyka – Zabójczo skuteczne wystąpienia publiczne http://wystapienia.edu.pl Wszystko o przygotowaniu, stworzeniu i wygłoszeniu skutecznej prezentacji Mon, 09 Oct 2017 13:20:14 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.19 Darmowa muzyka z sieci we własnym utworze http://wystapienia.edu.pl/?p=430 http://wystapienia.edu.pl/?p=430#respond Mon, 10 Nov 2014 16:10:18 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=430 Tworząc pokazy multimedialne, prezentacje, filmy, czy podcasty często potrzebujemy muzyki, która byłaby dopasowana do naszego projektu, legalna i za darmo. Jej źródłem może być serwis internetowy jamendo.com. Wiele muzyków udostępnia w nim swoje prace. Możemy przeszukiwać dzięki temu tysiące utworów. Cześć z nich udostępniania jest na licencji Creative Commons – Uznanie autorstwa. Dzięki takiej licencji wolno nam:

– kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór,
– tworzyć utwory zależne,
– użytkować utwór w sposób komercyjny.

Czyli jest to dokładnie ten rodzaj licencji, o jaki nam chodzi. Jak zatem znaleźć odpowiednią muzykę. Oto krótki przepis.

Połącz się z serwisem jamendo.com i wykonaj kilka prostych kroków.

jamendo_01

Możesz założyć konto w serwisie – wówczas łatwiej się dzielić ulubionymi utworami czy tworzyć własne listy odtwarzania. Nie jest to jednak niezbędne, by móc pobrać interesujący utwór i wykorzystać w swojej pracy. Można ten krok pominąć wybierając opcje późniejszej rejestracji (0).

jamendo_01_b

Na stronie głównej wybieramy opcję Szukaj z menu na górze (1).

jamendo_02W polu wyszukiwania (2) wpisujemy hasło najlepiej określające rodzaj szukanego utworu. Może ono dotyczyć rodzaju i gatunku muzyki, nazwy artysty lub tytułu albumu albo klipu.

jamendo_03

 

Możemy także zawęzić wyszukiwanie do utworów opublikowanych na konkretnej, interesującej nas licencji. W tym celu wybieramy opcję Zaawansowane wyszukiwanie (3). Następnie wybieramy licencję – np. Uznanie autorstwa (4). Utwory opublikowane w ten sposób możemy wykorzystać nie tylko w całości w niezmienionej postaci, ale także dokonać w nich zmian. Wszystko pod warunkiem określenia autora i tytułu oryginału, źródła oraz licencji, na której oryginał został opublikowany. W razie potrzeby, możemy usunąć poszczególne słowa, których użyliśmy w zapytaniu (5).

Pod polem wyszukiwania wyświetli się lista albumów (6) spełniających kryteria wyszukiwania. Niżej zostanie pokazana lista (7) konkretnych utworów. Każdy utwór z listy możesz odsłuchać bez konieczności pobierania go na komputer (8). Wówczas na dole, w oknie przeglądarki pokażę się pasek odtwarzania (9).

W przypadku, gdy liczba utworów jest duża, możemy uszczegółowić swoje zapytanie.  Gdy nie znaleziono żadnego utworu, wówczas zapytanie musi zostać zmienione.

W przypadku, gdy utwór przypadnie nam do gustu możemy przejść do jego szczegółów poprzez kliknięcie tytułu lub zapisać na komputerze, korzystając z opcji Pobierz (10).

jamendo_04W oknie pobierania należy zwrócić uwagę na tytuł utworu, jego autora (11) oraz licencję, na której został opublikowany (12). Informacje te będą niezbędne do późniejszego, prawidłowego opisania, z jakiego utworu skorzystaliśmy opracowując swój materiał.

Następnie możemy pobrać utwór korzystając z przycisku Darmowe pobieranie (13).

 

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=430 0
Jak oznaczać zdjęcia (i inne materiały) pobrane na licencjach CreativeCommons? http://wystapienia.edu.pl/?p=340 http://wystapienia.edu.pl/?p=340#respond Thu, 06 Nov 2014 18:45:19 +0000 http://wystapienia.edu.pl/?p=340 Wiele osób zastanawia się w jaki sposób oznaczać wykorzystane w pracach materiały, które pobraliśmy na licencjach CreativeCommons. Dotyczy to choćby zdjęć zamieszczonych w prezentacjach. Podstawowa zasada mówi, że powinniśmy podać autora (imię i nazwisko, ew. pseudonim), tytuł  pracy (jeśli został określony), oznaczenie licencji wraz z numer (oraz linkiem lub adresem do niej prowadzącym), jak również źródło (także jako link, adres lub opis bibliograficzny).

Jeżeli chodzi o prezentację – odpowiedni opis możemy zamieścić bezpośrednio na slajdzie, na którym użyliśmy danego zdjęcia. Jednak często popsuje to jego układ i wygląd. Dlatego możemy zebrać informacje na ten temat i zamieścić w postaci tabeli na końcu prezentacji. Warto wówczas dokładnie określić, na którym slajdzie zamieściliśmy dany obraz. Można także umieścić jego miniaturkę, jeśli znajduje się tam więcej grafik.

Bardziej szczegółowe informacje na temat prawidłowego i zalecanego opisywania wykorzystanych materiałów udostępnionych na licencjach CC  (np. na blogu czy w filmie) można znaleźć na stronie PrawoKultury.pl

Ciekawą infografikę omawiającą prawidłowe oznaczanie fotografii licencjami CC można znaleźć w serwisie foter.com (j. angielski).

Więcej informacji na temat samych licencji CreativeCommons można znaleźć na stronie CreativeCommons Polska

CCPolska_logo

]]>
http://wystapienia.edu.pl/?feed=rss2&p=340 0